Afrikalılara tahıl taşıyan gemi Ukrayna’dan ayrıldı

İstanbul’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında 22 Temmuz’da imzalanan tahıl koridoru mutabakatının akabinde Ukrayna’dan tahıl yüklü gemiler yola çıkmaya devam ediyor.

WFP’den yapılan yazılı açıklamada, WFP’nin yürüttüğü insani yardım operasyonları için Ukrayna tahılının taşınmasına yönelik bugün birinci geminin Ukrayna’nın Yuzhne Limanı’ndan ayrıldığı belirtildi.

Açıklamada, bu gelişmenin, Ukrayna tahılının çatışma bölgesinden çıkarılması için değerli bir kilometre taşı olduğu vurgulandı.

Söz konusu gemideki 23 ton tahılın, kıtlık ve kuraklık tehdidi altında olan Afrika Boynuzu’nda WFP’nin yürüttüğü yardım programlarına gideceği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen WFP İcra Yöneticisi David Beasley de “Karadeniz limanlarını açmak, dünyadaki aç insanlara yardım etmek için şu anda yapabileceğimiz en değerli şey.” sözünü kullandı.

Beasley, dünyadaki açlık krizinin yalnızca Ukrayna’dan çıkacak tahıl gemileriyle çözülemeyeceğini lakin Ukrayna tahılının global pazarlara geri dönmesiyle global besin krizinin daha da berbatlaşmasını durdurma bahtları olduğunu kaydetti.

“Brave Commander” isimli Lübnan bandıralı buğday taşıyan gemi, sabah saatlerinde Odessa bölgesinin Yuzhne kentindeki limandan ayrılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.