Adana’da eşine nafaka ödeyen vatandaşın parası kalmadı

Adana’da yaşayan emekli Memur Abtullah Akçin (55), 30 sene evvel Fadime Akçin (52) ile evlendi. Lakin çift, 2011 yılında boşanma kararı aldı.

O devir çift mahkemeye başvurdu ve mahkeme Fadime Akçin hakkında önlem nafakası verilmesine karar verdi.

Mahkeme, çocukları için 900 lira nafaka ödemesini istedi

İHA’nın haberine nazaran; Akçin çifti, daha sonra boşanmadan vazgeçti lakin 2017 yılında boşandı. Ayrıldıktan sonra mahkeme, Abdullah Akçin’in 2 çocuğuna toplam 900 lira nafaka ödemesine karar verdi.

Abtullah Akçin maaşından nafakaları öderken 2019 yılında emekli oldu. Akçin emekli olduktan sonra eşi ve çocukları için ödediği nafaka emekli maaşından kesilmeye başladı. Lakin nafaka, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) doğrultusunda daima arttı.

İlaç iştirak hissesini da ödeyince yalnızca 25 TL’si kaldı

Ayrıyeten mahkeme, 2011 yılında verilen ve hiç ödenmeyen önlem nafakasının da geriye dönük faizle birlikte ödemesine karar verdi. Abtullah Akçin, 4 bin 672 liralık maaşından emekli maaşından geçen ay 4 bin 626 lira 77 kuruş nafaka ödedi.

Ayrıyeten ilaç aldığı için iştirak hissesi da ödeyen adamın maaşından 25 TL eline para kaldı.

“2 icra, 4 nafaka ödüyorum”

Abtullah Akçin, nafakasının düzenlenmesi için yardım beklediğini söyleyerek, “İlk vakitler 300 lira ödüyordum. Artık 4 bin lirayı geçti. 2011 ve 2017 yılı ortasındaki birikmiş nafakanın icrasını da ödüyorum. Bu ay elime hiç para kalmadı. 2 icra, 4 nafaka ödüyorum.” dedi.

“Benim üzere birçok mağdur var”

Özel okulda öğretmenliğe başlayan kızı içinde nafaka ödediğini öne süren Akçin, “Normalde o kızım SGK’lı olduğu anda nafakanın kesilmesi lazım lakin yok olmadı. Bizim illa mahkemeye vermemiz lazım. Çok zorlanıyorum. Benim üzere birçok mağdur var. Devlet büyüklerinden yardım istiyorum.” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.