ABD’den TÜSİAD’a Rusya uyarısı: Türk şirketler yaptırım riski altında

ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo’nun TÜSİAD’a bir mektup göndererek yaptırım uygulanan Ruslarla çalışmama konusunda Türk şirketlerini uyardığını yazdı. Adeyemo’nun, Rus kurum ve bireylerle iş yapanların yaptırımla karşılaşacağı konusunda ihtarda bulunduğu belirtilirken, haberde “Biden idaresi, Türk şirketleri, yaptırım uygulanan Ruslarla çalışmama konusunda uyardı. ABD Hazine Bakanlığı, Moskova ile güçlü bağı olan NATO müttefikine, baskı uygulamaya devam ediyor” değerlendirmesi yer aldı.

‘YAPTIRIM RİSKİNE MARUZ BIRAKABİLİR’

Adeyemo’nun 22 Ağustos’ta Amerikan Ticaret Odası’na bir mektup gönderdiği, benzeri bir metni TÜSİAD’a da ilettiği belirtildi. WSJ’nin aktardığına nazaran, mektupta şu tabirler kullanıldı: “Yaptırım uygulanan Rus kurum ve kuruluşlarla münasebetlerin, Türkiye’nin finansal kurumlarını ve işletmelerini yaptırım riskine maruz bırakabileceğini lütfen unutmayın.”

DIŞİŞLERİ KARŞILIK VERİMEDİ

WSJ, mektup ile ilgili olarak Ankara’ya danıştığını lakin Dışişleri Bakanlığı’ndan hususa ait açıklama gelmediğini aktardı.

Haziran ayında Türkiye’ye gelen Adeyamo’nun, geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Rus kurum ve bireylerin, Ukrayna işgali nedeniyle getirilen Batı yaptırımlarını aşmak için Türkiye’yi kullanmaya çalıştıkları” konusunda ihtarda bulunduğu açıklanmıştı. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın Türkiye üzerinden yaptırımları delme teşebbüsleri konusunda korkuların aktarıldığı belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.