ABD’den “Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç konusundaki telaşlarının çözüleceğine inanıyoruz” iletisi

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine dair Türkiye’nin tasalarının çözüleceğine inandıklarını söyledi.

Sullivan, “Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi (CNAS)” tarafından düzenlenen panele katılarak ABD’nin dış siyasetine ait soruları yanıtladı.

Rusya-Ukrayna Savaşı konusunda tavırlarının Rusya karşısında Ukrayna’nın elini olabildiğince güçlendirmek olduğunu kaydeden Sullivan, “Ukrayna’dan topraklarından taviz vermesini istemeyeceğiz. Bunun milletlerarası hukuka alışılmamış olduğunu ve alışılmış ki de yanlış olduğunu düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sullivan, dün Biden’ın Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yeni savunma yardımlarını duyurduğuna dikkati çekerek, bu yardımların ortasında Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) de olacağını söyledi.

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yönelik lisana getirdiği telaşların sorulmasının akabinde Sullivan şu cevabı verdi:

“Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmasını bekliyorum. Türkiye, terör ve PKK’ya ait tasalarını lisana getirdi. Hem İsveçliler hem de Finlandiyalılar, Türkiye’nin kaygılarına karşılık vermeye hazır olduklarını söylediler. İsveçliler ve Finlandiyalılar, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın grubuyla üst seviye görüşmeler yapıyor.”

Sullivan kendisinin de birkaç gün evvel Avrupa’da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüştüğünü belirterek, “Bu sıkıntıların tahlili için size net bir vakit veremem lakin tüm tarafların tahlil kelamı verdiğini size söyleyebilirim.” tabirini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.